آموزش مدیریت خطای ۴۰۴ در سایت وردپرسی

از رایج خطاهای موجود در اینترنت، مربوط به ۴۰۴ می شود. این خطا زمانی رخ می دهد که صفحه یا فایلی را درخواست کرده باشید، اما وجود نداشته باشد. این خطا که البته از خطاهای آزار دهنده نیز محسوب می شود، اگر مدیریت نشود بر روی سئو سایت اثر منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل در این مقاله از سئو سبز شما را با افزونه های مدیریت خطای ۴۰۴ در سایت وردپرسی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

خطا ۴۰۴ و اثرگذاری بر روی سئو

خطای ۴۰۴ به خودی خود بر روی سئو سایت اثر منفی نمی گذارد. زمانی این خطا سئو سایت را تهدید می کند که تعداد خطاها بسیار زیاد باشد. در این حالت کاربران با خطای ۴۰۴ مواجه شده و وب سایت را ترک خواهند کرد که نتیجه این موضوع کاهش رتبه سایت خواهد بود.

بنابراین، در صورتی که خطاهای ۴۰۴ کم باشد، جای نگرانی وجود ندارد. اما چگونه از تعداد خطاهای ۴۰۴ مطلع شوید؟

در صورتی که سایت خود را در ابزار گوگل وبمستر ثبت کرده باشید، خطاهای ۴۰۴ را می توانید در قسمت خطاهای خزش مشاهده کنید. در این صفحه گوگل اطلاعاتی از صفحات ۴۰۴ را نمایش می دهد تا با اطلاع از این موضوع در جهت رفع آنها اقداماتی را انجام دهید.

برای رفع خطای ۴۰۴ ساده ترین روش موجود، ریدایرکت صفحات است. در این حالت، به طور معمول به صفحه اصلی سایت ریدایرکت تنظیم می گردد و زمانی که بازدید کننده آدرس صفحه‌ای که وجود ندارد را در مرورگر خود وارد کند؛ به صورت خودکار به صفحه نخست سایت منتقل خواهد شد.

البته برای کاربران سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه هایی وجود دارد که با کمک آن افزونه ها می توانند بر روی لینک های شکسته و ۴۰۴ سایت خود مدیریت بهتری داشته باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از این افزونه ها خواهیم پرداخت.

Broken Link Checker

این افزونه صفحات وب سایت را برسی کرده و در صورت وجود لینک شکسته، اطلاعات آن را در داشبورد مخصوص به خود افزونه جهت مدیریت درج می کند.

در نظر داشته باشید که اگر وب سایت شما صفحات زیادی داشته باشد، فرایند بررسی ممکن است کمی طول بکشد. همچنین بهتر است که پس از اینکه کارتان با افزونه تمام شد، آن را غیرفعال کنید تا فشار اضافی به سرور سایت تحمیل نشود.

 

All 404 Redirect to Homepage

همان طور که از نام این افزونه مشخص است، تمام خطاهای ۴۰۴ را به صفحه نخست سایت منتقل می کند. البته این افزونه بخش تنظیماتی دارد که از طریق آن می توانید به جای صفحه نخست سایت، یک صفحه دیگر را جهت ریدایرکت شدن خطاهای ۴۰۴ مشخص کنید.

 

 

 

Redirection

افزونه Redirection با بیش از نیم میلیون نصب فعال از افزونه های محبوب در مخزن وردپرس است. این افزونه خطاهای ۴۰۴ را شناسایی کرده و سپس آنها را با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ به صفحات دیگر منتقل می کند. با استفاده از این افزونه علاوه براینکه می توانید صفحات دارای خطا را منتقل کنید، حتی می توانید آدرس کل سایت را نیز تغییر دهید که در زمان انتقال سایت به دامنه دیگر و یا تغییر محل نصب وردپرس بسیار کاربردی خواهد بود.

افزونه خطاهای ۴۰۴ را رصد کرده و گزارش کاملی از آنها را تهیه می کند که از پنل خود افزونه می توان فهرست آنها را مشاهده کرد. از دیگر قابلیت های این افزونه ایجاد صفحات ۴۰۴ سفارشی مختلف است که به صورت تصادفی نمایش داده خواهند شد.

از دیگر ویژگی های خوب این افزونه می توان به تولید کد ریدایرکت ۳۰۱ خودکار اشاره کرد. در این حالت، زمانی که آدرس صفحه ای را تغییر دهید، افزونه به صورت خودکار اقدام به تولید کدهای .htaccess خواهد کرد.

 

WordPress Ultimate 404 Plugin

با استفاده از این افزونه می توانید بر روی صفحه ۴۰۴ کنترل کاملی داشته باشید. در این افزونه ۴ نوع قالب برای صفحه ۴۰۴ تعبیه شده است که می توانید از آنها در سایت خود استفاده کنید که قابلیت سفارشی سازی نیز دارد. و البته از قالب ۴۰۴ پیشفرض پوسته فعلی سایتتان نیز پشتیبانی می کند.

این افزونه تمامی اطلاعات مربوط به صفحات ۴۰۴ را ذخیره می کند که با استفاده از آنها می توانید متوجه شوید که کدام صفحات بیشتر درخواست داشته اند. در صورت نیاز می تواند آدرسی برای انتقال نیز وارد کنید.

البته در نظر داشته باشید که این افزونه برخلاف افزونه های قبلی رایگان نبوده و برای استفاده از آن می بایستی لایسنس تهیه کنید.

 

در انتها لازم به ذکر است که بررسی لینک های شکسته و خطاهای ۴۰۴ را هر هفته یکبار انجام دهید تا از افزایش تعداد خطاهای ۴۰۴ جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه