چگونه یک متخصص سئو بشویم؟

افراد زیادی این سوال را از ما می پرسند که «چگونه می توانیم یک متخصص سئو بشویم؟» که اتفاقا سوال بسیار خوبی است! اما تعیین یک پاسخ واحد برای آن کار سختی است.
باتوجه به فعالیت طولانی مدتی که ما در این حوزه داشته ایم و با افراد متخصص و حرفه ای همکاری هایی داشته ایم، به این نتیجه دست رسیده ایم که راه های زیادی برای تبدیل شدن به یک سئو کار وجود دارد. به عبارتی ساده تر، سئو یک مهارت واحد نیست که بخواهید آن را یاد بگیرید و یا انجام دهید.


در حوزه بازاریابی موتورهای جستجوگر فرصت های شغلی زیادی وجود دارند که سئو یکی از زیر مجموعه های آن محسوب می شود که البته خود سئو نیز به تخصص های مختلفی تقسیم بندی می شود. برای اینکه بتوانید یک متخصص خوب و حرفه ای شوید، لازم است که از شاخه های زیر اطلاعاتی داشته باشید و حداقل یکی از آنها را به صورت حرفه ای دنبال کنید:

 • تبلیغات کلیکی: در این حوزه فرد متخصص باید تبلیغاتی را آماده کند که در موتورهای جستجوگر مانند گوگل و بینگ بازدهی مناسبی داشته باشد. همچنین تبلیغات از طریق واسطه ها، ایجاد و نمایش شبکه های تبلیغاتی و غیره از دیگر وظایفی است که فرد متخصص در این حوزه باید انجام دهد.
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی: شامل تهیه و تولید محتوای جدید و جالب برای افزایش تعداد دنبال کنندگان در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس، اینستاگرام، یوتیوب و سایر شبکه های اجتماعی پرمخاطب.
 • بهینه سازی موتورهای جستجوگر
  جستجوی محلی: ( شامل ایجاد پروفایل تجاری وب سایت در موتورهای جستجوگر، سایت های نقشه آنلاین، ثبت در دایرکتوری های محلی، شبکه های اجتماعی محلی و… )
  سئو داخلی: ( شامل تمام اقداماتی می شود که جهت بهینه سازی ساختار سایت برای خزش بهتر خزنده های موتورهای جستجوگر در سایت برای ایندکس صفحات می شود )
  بررسی: ( داده کاوی و بررسی رفتار کاربران در وب سایت جهت تهیه گزارش هایی برای تشخیص عکس العمل سایر کاربران در وب سایت )
  کارشناسی محتوا: ( شامل نوشتن محتوای صفحات وب سایت و تولید محتوا برای وبلاگ )
  لینک سازی: (شامل مدیریت لینک های داخلی و تهیه لینک از سایت های خارجی )
  کلمات کلیدی: ( شناسایی کلمات و عبارات کلیدی جهت استفاده در وب سایت و کسب بازدیدهای هدفمند از طریق موتورهای جستجوگر )

بسیاری از این شاخه ها با یکدیگر در ارتباط هستند، برای مثال، تبلیغات کلیکی هم اکنون در بستر شبکه اجتماعی فیس‌بوک قابل اجرا می باشد و تبلیغات کلیکی به انتخاب کلمات کلیدی موثر نیاز دارد تا بهترین بازدهی را داشته باشد. یا از طرفی دیگر بازاریابی شبکه های اجتماعی برای برخی از کسب و کارها به سئو داخلی نیاز دارد.

خلاصه کلام اینکه، سئو با تخصص های دیگر در ارتباط مستقیم است و از آنجا که این موضوعات به سرعت درحال تغییر هستند، شما هرگز به آن صورت ایده آل که می خواهید در تمام آنها حرفه ای نخواهید شد. یک استراتژی مناسب برای انتخاب شغل این است که در یک حوزه متخصص شوید به جای اینکه بخواهید در تمام حوزه ها تبحر داشته باشید. و البته ما نیز در اینجا به شما کمک خواهید کرد تا بتوانید یک متخصص سئو شوید.

از کجا و چگونه شروع کنید؟

اگر از سئو کاران داستان ورودشان را به این حوزه را بپرسید، هر یک داستانی متفاوت را برای شما توضیح خواهند داد. بیشتر آنها کار خود را با یکی از مهارت های شغلی زیر آغاز کرده اند:

 • توسعه دهنده وب
 • طراح وب
 • طراح گرافیک
 • نویسنده
 • بازاریاب کسب و کار
 • تبلیغات آنلاین
 • مشاوره آنلاین

اینها همگی افراد خارق العاده ای هستند که تنها زمانی که با آنها ملاقات کنید متوجه موضوع خواهید شد. افرادی که با شور و اشتیاق به هم نوعان خود کمک می کنند و تجربیات خود را از طریق وبلاگ و شبکه های اجتماعی به رایگان با دیگران به اشتراک می گذارند.
اما مسئله مهمی که وجود دارد و باید از آن آگاه باشید، اهمیت تجربه در دنیای واقعی است. بیشتر افراد مطالبی را یاد می گیرند، اما پیاده سازی آنها به صورت صحیح و دریافت نتایج تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که خودتان دست به کار شوید و تجاربی را کسب کنید.
توصیه می شود که حتما برای خودتان یک وب سایت راه اندازی کنید و آن را بهینه سازی کنید. تکنیک های مختلف را بر روی سایت خود امتحان کنید تا عکس العمل موتورهای جستجوگر را نسبت به آن اقدامات مشاهده کنید.

 

چگونه سئو را یاد بگیرید؟

یکی از سوالات متداول افراد این است که چگونه سئو را یاد بگیریم؟ در پاسخ به این دسته از افراد باید بگوییم که خوشبختانه شما می توانید سئو را به صورت رایگان یاد بگیرید. همان طور که در پاراگراف قبلی به آن اشاره کردیم، متخصصان فعال در این حوزه تجربیات و دانش خود را به رایگان به اشتراک می گذارند و شما با دنبال کردن آنها به اطلاعات بسیار مفیدی خواهید رسید.
برای افرادی که تازه میخواهند وارد این حوزه شوند، کتاب آموزش بهینه سازی که توسط گوگل وبمستر ارائه شده است، برای شروع بهترین منبع می باشد.

در نهایت دنبال کردن مقالات وب سایت های آموزش سئو شما را در راه تبدیل شدن به یک حرفه ای همراهی خواهند کرد. اگر به سئو علاقه مند هستیم، ما نیز مقالات بسیاری در این زمینه داریم که مطالعه آنها شما را در تبدیل شدن به یک متخصص سئو کمک خواهند کرد.

ارسال دیدگاه