یک وب سایت از تعدادی فایل و برنامه تشکیل شده است که بر روی فضای میزبانی نگه داری می شود و از طریق آدرس دامنه در دسترس است. به طور معمول صفحه اصلی وب سایت ها index.php, index.html, home.html, default.html نام دارد. البته برای مشاهده صفحه اصلی وب سایت لزومی به تایپ آن نیست، برای مثال وقتی شما greenseo.ir را در مرورگر وارد می کنید‌، فایل مربوط به صفحه اصلی توسط هاست به مرورگر تحویل داده می شود و شما صفحه اصلی را مشاهده می کنید.

صفحات وب ترکیبی از متن و فایل های تصویری است که طراح سایت چیدمان و نحوه نمایش آنها را مشخص می کند. صفحات وب سایت از طریق لینک‌ها به یکدیگر پیوند داده می شوند و با کلیک بر روی لینک ها می توان به سایر صفحات سایت مراجعه کرد.

مراحل راه اندازی یک وب سایت

۱- برای راه اندازی وب سایت اولین چیزی که به آن نیاز دارید نام دامنه (Domain name) است. نام دامنه همان آدرس اینترنتی وب سایت است که بر روی یک وب سایت ست می شود. انتخاب نام مناسب برای سایت که موضوع کسب و کارتان را به دیگران منتقل کند و همچنین به راحتی قابل حفظ باشد بسیار مهم است.

۲- پس از اینکه آدرس سایت را مشخص کردید، لازم است که خود وب سایت را طراحی کنید. برای این منظور می توانید از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنید و یا خودتان کدنویسی کنید. نکته مهم سرعت بارگذاری وب سایت و تجربه کاری است که باید در طی فرآیند طراحی سایت به آنها توجه داشته باشید.

۳- اکنون سایت شما آماده است. تنها کاری که باید انجام دهید آپلود آن بر روی یک فضای میزبانی وب است. برای شروع کار می توانید یک هاست اشتراکی تهیه کنید. پس از اینکه وب سایت را راه اندازی کردید و از طریق آدرس دامنه‌ای که ثبت کرده بودید به درستی نمایش داده شد؛ می توانید آدرس آن را در موتورهای جستجوگر ثبت کنید.

 

انواع وب سایت در طراحی سایت

‌وب‌سایت ها بر اساس زبان برنامه نویسی و نوع کاربری به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

سایت استاتیک یا ثابت(Static Website):

اساس کار وب انتقال صفحات سایت از فضای هاست به مروگر کاربر است. در ساده‌ترین شکل آن صفحات وب استاتیک هستند. یعنی فایل هایی که در وب سرور وجود دارند و با درخواست کاربر به همان شکل فرستاده می شوند. اگر بخواهیم این موضوع را ساده تر بیان کنیم می توان گفت فایل هایی که محتویات آنها در زمان ایجاد مشخص می شوند و نه در زمان استفاده ایستا نام دارند. در این نوع وب سایت ها هرچند که مدیر سایت می تواند از طریق هاست فایل ها را ویرایش کند، اما کاربران تنها یک نسخه ثابت از فایل ها و صفحات را که محتویات آنها از پیش مشخص هستند را دریافت می کنند.

در آغاز وب، تمام وب سایت ها از این نوع بودند. این نوع وب سایت ها به دلیل حجم کدها سرعت بارگذاری سریعی دارند و همچنین به دلیل عدم استفاده از پایگاه داده ها امنیت بالایی دارند. وب سایت های استاتیک هرچند امروزه کمتر دیده می شوند، اما برای پروژه هایی که تغییر محتوا در صفحات نیاز نباشد می تواند گزینه بهتری باشد.

سایت داینامیک یا پویا (Dynamic Website):

در وب سایت های پویا محتویات صفجات به درخواست کاربر شکل می گیرند. مدیریت این نوع وب سایت ها به دلیل عدم نیاز به دانش های کدنویسی بسیار ساده‌تر از نوع ثابت وب سایت ها می باشد. در وب سایت های پویا از طریق سیستم مدیریت محتوا می توان محتویات صفحات را تغییر داد، حذف کرد و یا به آنها افزود.

چیزی که وب سایت های داینامیک را از سایت های استاتیک متمایز می سازد زبان برنامه نویسی این نوع وب سایت ها است. در طراحی وب سایت های پویا به طور معمول از زبان هایی مانند PHP و ASP .Net استفاده می شود. در این وب سایت اسکلت سایت (قالب) توسط طراح ایجاد می شود و محتوا توسط مدیران و نویسندگان سایت ارسال می شود.

پرتال ها (Portals):

پرتال ها را می توان مجموعه ای از وب سایت ها دانست که برای کاربردهای جامع از آنها استفاده می شود. پرتال ها از از بخش های مختلف با کاربری های متفاوت تشکیل می شوند و به نسبت بزرگی که دارند، مدیریت آنها توسط یک نفر کار سختی است و توسط گروه و یا یک تیم مدیریت می شوند.